تلفن باریزان: ۰۹۱۹۹۷۸۱۷۰۰   |  ۰۹۱۹۳۸۸۷۲۰۳  |  0212 6912575      ساعات پاسخگویی: هر روز (به جز روز‌های تعطیل) از  ساعت ۹ الی ۱۶

نحوه آزمایش محصولات باریزان

آزمایشگاه کشاورزی
نوشته شده توسط: نسرین جهانگیر
30-بهمن-1399

همه ما میدانیم که، تولید غذای سالم و پاکیزه برای مصرف عموم و با استفاده از سیستمهای ایمن کننده مواد غذایی دارای اهمیت بسیاری است، چرا که بخش مهمی از بیماری های انسان و جوامع ناشی از مصرف غذاهای آلوده به باکتری های مضر، قارچ‌‌‎‎‌‌‌‌‌‌‌ ها، انگل ها، ویروس ها و مواد شیمیایی است.

بنابراین آیا بنظرصحیح نمی‌رسد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که هر کارخانه یا کارگاه تولید مواد غذایی آزمایشگاه کوچکی برای تائید و تطبیق محصول خود با استاندارهای مربوطه به این موضوع داشته باشد؟

برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

در دین مبین اسلام تاکید فراوانی برسالم وپاک و ایمن بودن مواد غذایی شده است :

“پس انسان باید در غذای خود بنگرد”(عبس-24)

“…ای مردم، از آنچه در زمین حلال و پاکیزه است بخورید”(بقره-168)

“از رزق حلال و پاکیزه که نصیبتان کردیم تناول کنید….”(طه-81)

همه ما می دانیم بدلیل اینکه منشاء تهیه موادغذایی مزرعه های کشت محصولات کشاورزی است، و  بدلیل اینکه این محصولات مستقیما در تماس با خاک هستند.و از طرف دیگر پس از برداشت محصول و طی مراحل فرآوری و بسته بندی و حتی انبارداری، حمل و نقل و تا زمان استفاده، ممکن است به طرق مختلف آلوده شوند . طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی سالانه حدود 2/2 میلیون در جهان در معرض خطرات سلامتی ناشی از استفاده از آب و غذای آلوده بسر می برند .

سازمان بهداشت جهانی سال 2015 شعار “ایمنی غذا ازمزرعه تا سفره” را مطرح کرد.

آیا سیر، پیاز و موسیر اصالتا آلوده به میکروب می‌شوند؟

در ادامه علت طرح این سوال را توضیح میدهیم. خانواده سیر(سیر، پیاز، موسیر و…..) غنی از ترکیبات گوگردی و فنولیک هستند. این ترکیبات خاصیت ضد میکروبی داشته و معمولا بهمین دلیل است که هنگام ابتلا به بیماری های عفونی مثل آنفلونزا وسرماخوردگی و…. توصیه به استفاده از سیر و پیاز می شود.

اما بهرحال وجود عواملی مثل: رطوبت زیاد محیط، خاک آلوده، محیط آلوده حین فرآوری، بسته بندی غلط و شرایط انبار داری و نگهداری بد می تواند باعث آلودگی این محصول شود.

همه این شرایط لزوم ایجاد بخش آزمایشگاه مواد غذایی را در این صنعت ضروری می سازد.مطابق استانداردهای ملی و بین المللی آزمایش هایی از قبیل اندازه گیری میزان رطوبت، بار کل میکروبی، تعداد میکروبهای مختلف مثل E.coli، کلی فورم ها و غیره ، قارچ ها و کپک ها ،اندازه گیری خصوصیات ظاهری، شیمیایی و فیزیکی در آزمایشگاه صنایع غذایی انجام می گیرد.

 

 

 

باریزان و بررسی شاخص های آزمایشگاهی :

باریزان در این رابطه ضمن کنترل استانداردهای لازم در تمام مراحل تولید محصول در مجموعه خود و حتی در صورت لزوم خرید خدمت از آزمایشگاه های صنایع غذایی بیرون از مجموعه، قصد دارد ایمن ترین محصول را در اختیار مصرف کنندگان و مشتریان عزیز محصولات خود قرار دهد.

با چه روشهایی میتوان مواد غذایی را ایمن کرد؟

برای تولید یک محصول عاری از میکرواورگانیسمهای فاسد کننده مواد غذایی میتوان از روشهای مختلف از جمله : شستشوی مناسب، خشک کردن و رساندن رطوبت به حد استاندارد محصولات خشک کشاورزی، و مهمتر از همه استفاده از روش های گندزدایی مثل کاربرد پرتوهای گاما و ایکس ، مادون قرمز و ماوراءبنفش، استفاده از اوزون و مواد شیمیایی و ….. نام برد.

هرکدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از آنجا که مصرف کنندگان بخاطرعطر و طعم ومزه وخواص ازسیر و پیازو موسیراستفاده می کنند ازمیان روش های فوق باید روشی را که اثرمعنی  دار براین خصوصیات نداشته باشد را بکاربرد.سال هاست که برروی کاربرد تابش پرتوماوراءبنفش  UVC (باطول موج100-280 nm) و طول موج موثر254 و 265  نانومتر برای گندزدایی محصولات کشاورزی مطالعه و تحقیق شده است.

 

بر همین مبنا در باریزان برای بدست آوردن شرایط بهینه کاربرد این پرتو بر روی سیر و پیاز در سطح پایلوت پروژه تحقیقاتی در دست انجام است. چرا که با استفاده این روش میتوان ضمن گندزدایی و حتی در شرایطی از بین بردن بقایای سموم دفع آفات، بدون جا گذاشتن پسماند شیمیایی و بعلت عدم ایجاد گرمایی که اثر معنی دار بر کیفیات حسی و ظاهری (عطر و طعم و مزه …) داشته باشد، محصول ایمنی را بدست آورد.

نتیجه گیری:

 ارتقاءایمنی مواد غذایی نقش بسزایی درسلامت انسان دارد. با توجه به اینکه غذا ازجمله نیازهای اساسی انسان است، تامین غذای پاک وایمن وسالم همواره رکن اساسی در تغذیه درست جوامع است. غذا در صورتی می تواند برای بشر مفید باشد که عاری از هرگونه آلودگی باشد تا ضمن رفع نیازهای تغذیه ای بشرازهرگونه آسیب رسانی به او جلوگیری ومانع زیان های جبران ناپذیر برفرد و جامعه شود.

بنابراین آزمایش مواد غذایی می تواند کیفیت در مواد غذایی معین کرده و بر سلامت افراد تاثیر گذارد.همچنین با استفاده از این آزمایش ها میتوان روش های فرآوری بهینه را انتخاب و بموقع جلوی فساد مواد غذایی را گرفت و باعث افزایش عمر و ماندگاری و پاکی و ایمنی محصول شد.

یکی از روش هایی که ما را در این مسیر کمک می کند کاربرد اشعه ماوراء بنفش C  است.

شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشید…

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *