تلفن باریزان: ۰۹۱۹۹۷۸۱۷۰۰   |  ۰۹۱۹۳۸۸۷۲۰۳  |  0212 6912575      ساعات پاسخگویی: هر روز (به جز روز‌های تعطیل) از  ساعت ۹ الی ۱۶

چگونه از محصولات سیر خشک استفاده کنیم؟

پودر سیر
نوشته شده توسط: نسرین جهانگیر
10-تیر-1400

سلام دوستان باریزانی، کاربرد محصولات فرآوری شده سیر مزایای مختلفی دارد که مصرف کنندگان خانگی، رستوران‌ها و کارخانجات تهیه و فرآوری مواد غذایی آماده و نیمه آماده را ترغیب به استفاده آز آنها می کند.
در اینجا سؤالی که مطرح می شود اینست که، با چه اطلاعاتی می‌توان استفاده از محصولات سیر خشک را دقیق و کاربردی و آسانتر کرد؟ یا در واقع چه موقع می توان از سیر و پیاز خشک به جای تازه استفاده کرد؟
امروز می‌خواهیم مطالبی در این مورد برای شما بنویسیم، با ما همراه باشید.

سیر خشک فواید زیادی داشته و به‌دلیل داشتن طعم قوی و خاص خود باعث اصلاح طعم در انواع غذاهای گوشتی و غیر گوشتی، سالادها، سوپ‌ها، خورشت‌ها، سس‌ها و فست فودها می شود.

از دلایل مهم استفاده ازمحصولات خشک و فرآوری شده، اینست که :

تهیه و مصرف آن وقت گیر نبوده و عوارض و عواقب آماده سازی آن مثل ریزش اشک از چشم، احتمال بریدن دست با چاقو یا تهیه ابزار مناسب جهت آماده سازی، ضایعات حاصله، بوی سیری که در زمان تهیه روی دستان می ماند و همینطور بوی بیشتری که از مصرف سیر تازه در نفس ما می ماند، همچنین دوره ماندگاری طولانی تر از مزایای استفاده از سیر خشک است.

نکته مهم دیگر اینست که سیر خشک به‌راحتیِ سیر تازه در تابه نمی‌سوزد.

در ادامه مطالب مفیدی در باره تعاریف انواعی از سیرخشک و موارد کاربرد آن ها و در آخر برای راحتی استفاده میزان مصرف آن‌ها را معادل سازی خواهیم کرد .

پودر سیر

پودر سیر:

پودرسیر نسخه ای از سیر تازه است که پس از شستشو، پوست کنی و خشک کردن، توسط دستگاه آسیاب به پودر تبدیل می شود. در صورت نیاز به افزودن طعم سیربه غذا کافیست به گنجه نگهداری ادویه خود در آشپزخانه سری بزنین، شیشه پودر را برداشته و چند ضربه به آن زده و این طعم مطبوع را به غذا و یا سس و…. خود بیفزائید.

برای گرفتن بهترین نتیجه از نظر طعم دهی و در مواردی که طعم کامل مد نظر است خصوصا در مورد غذاهای مالشی مثل انواع گوشتها ، خمیرها، سس ها، بهتر است از قبل این افزودنی را به مواد غذایی بیفزائید و مدتی قبل از پخت بگذارید استراحت کند.

همچنین در مواردی که وقت ندارین یا غذای شما ارزش وقت گذاری زیادی ندارد پودر سیر کاربرد دارد.

در این مورد توصیه می شود از پودر سیر باریزان که حاوی هیچ افزودنی نبوده و نسخه ای کامل از سیر تازه است با یک تماس و با خیال راحت بهره ببرید.

موارد کاربرد پودر سیر:

گوشت‌ها، سبزیجات، غذاهای مالشی(کتلت، کباب، شامی ها، برگرها، کوکوی سبزیجات)، میان وعده‌ها، ذرت و مغزهای بوداده، خمیر نان‌ها(یا حتی پاشیدن روی نانهای آماده برای برشته کردن آنها)، استفاده در غذاهای رژیمی کم نمک( کم سدیم) برای ارتقاء طعم، طعم دار کردن روغن هایی که برای تهیه غذا بکار می روند، چاشنی ها و سس ها، سالادها و ماکارونی ها، ترشی ها و غذاهای غلات بکار رود.

فواید سلامتی پودر سیر:

در درمان‌های طبیعی و یا توسط شرکت‌های داروسازی از پودر سیر در موارد متعدد استفاده می شود، شامل:

مقابله با انواع عفونت‌های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی مثلا در اندامهایی مثل ریه و مشکلات ریه و دستگاه گوارش، در کنترل و کاهش میزان کلسترول بد و فشار خون بالا و به تبع آن پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی و مشکلات قلب و عروق، خصوصا که در کاهش غلظت خون مؤثر می باشد.

همچنین در کنترل میزان گلوکز خون نقش دارد. در مورد کنترل رشد سلول های توموری نیز گزارشاتی آمده زیرا دیده شده کسانی که تمایل به خوردن سیر دارند کمتر به بدخیمی های معده و روده مبتلا می شوند.

گرانول سیر

گرانول سیر:

بعد ازخشک کردن پرک های سیرمیتوان در دستگاه آسیابی که مجهز به الک ها و توری با مش های با اندازه های مختلف هستند و با کنترل سرعت دستگاه انواع متنوعی از سیر خورد شده در اندازه های ریز تحت عنوان نمکدانی یا شکری، 2 میل ، 4 میل و…را تهیه کرد.

موارد کاربرد گرانول سیر:

از نظر کاربرد و برای رسیدن به عطر و طعم سیر و به آسانی میتوان از گرانول سیر استفاده کرد. خصوصا در مورد غذاهای مرسوم ایرانی مثل کشک و بادمجان، میرزا قاسمی، پلوها، آش‌ها و… چه در داخل آن‌ها و چه برای سرخ کردن و تزئین آن ها میتوان از این گرانول‌ها استفاده کرد. برای رسیدن به بهترین مقصود میتوان این گرانول‌ها را با میزان مساوی آب به‌مدت 10-15 دقیقه خیساند (در این حالت ضمن نرم شدن عطر و طعم جادویی خود را دوباره باز می‌یابند) و سپس در روغن سرخ کرد.

حتی در مورد گوشت‌های کبابی، تکه‌های مرغ و ماهی و استیک‌ها همزمان با قرار دادن آنها در تابه می توان از این گرانول ها روی آن ها پاشید.

باریزان به آسانی و با یک تماس یا سفارش در سایت انواع این گرانول های نمکدانی، 2-3 میل و مش 4 و … و در بسته های مختلف گرمی، کیلوگرمی تا تناژ با استفاده از با کیفیت ترین سیر را با یک سفارش برای شما ارسال خواهد کرد.

پرک سیر

پرک سیر:

حبه های سیر پس از جدا سازی از بته یا سر سیر، شستشو و پوست کنی، توسط دستگاه برش (اسلایس) زده و خشک می شوند. در این حالت به آنها پرک سیر می گویند. پرک های سیر بهترین جایگزین برای نگهداری سیر تازه هستند. می توان آن ها را برای مدت طولانی ذخیره کرد.

کافیست پرک های خشک را بمدت 10-15 دقیقه در آب گرم بخیسانید، آنوقت خواهید دید که قطعات درشت سیر خرد شده تازه را با تقریبا همان عطر و طعم و بافت و کیفیت و بدون کوچکترین زحمت در آماده  سازی و با کوتاه ترین زمان در اختیار خواهید داشت .گرچه توصیه شده که بمیزان مساوی با پرک، آب گرم روی آن ها ریخته شود اما اگر تصادفا آب بیشتری هم بکار بردین بهیچوجه آنرا دور نریزین زیرا عطر و طعم بسیار خوبی داشته و میتوانید در غذا از آن استفاده کنید.

در صورتیکه بدنبال افزودن طعم سیر-لیمو به غذایتان هستین می توانین پرک های سیر را در آب لیمو بخیسانید.

موارد کاربرد پرک سیر:

: از سیر‌های پرک شده، می‌توان در غذاهایی که نیاز به پخت طولانی داشته و یا ذرات درشت دارند، استفاده کرد. مثل آش ها، آبگوشت ها، خورشت ها، سوپ ها. چون بافت غذا مهم نیست در نظر گرفته شود و مایع کافی در ظرف غذا وجود دارد، بطور مستقیم هم میتوان از پرک سیر (پیاز) خشک استفاده کرد.

نکته جالب اینکه پس از خیساندن پرک سیر خشک و تازه سازی آن میتوان درست عین سیر تازه در روی پیتزا و برگرها و غذا های فست فودی استفاده کرد.

در آخر برای کاربرد راحت تر محصولات خشک سیردوستان باریزانی می توانند با فرمول زیر معادل سازی میزان استفاده از سیر خشک در غذاها را انجام داده و در دستورالعمل های غذایی مختلف بجای سیر تازه بکار برند.

1حبه سیر تازه =1  قاشق چایخوری پرک سیرخشک = قاشق چایخوری گرانول =قاشق چایخوری پودر سیر می باشد.

شما عزیزان می‌توانید برای تهیه این محصولات خشک ( سیر خشک، پیاز خشک، موسیر خشک ) و با کیفیت برای استفاده در آشپزی خود از طریق سایت اقدام به خرید فرمایید.

شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشید…

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *